Spor Alanları Zemin Kaplama Sistemleri

Spor Alanları Zemin Kaplama Sistemleri

Spor Alanları Zemin Kaplama Sistemleri

Spor Zemin Sistemleri Spor Zemin Döşeme Spor Zemin Kaplama Spor Alanları Zemin Kaplama Sistemleri

Yüksek performanslı olan bu döşeme sayesinde spor alanlarıyla ilgili tüm gereksinimlerinizi karşılayabilirsiniz. Çok yönlü, çok fonksiyonlu, aşınmaya dayanıklı, su geçirmez bir kaplamadır ve üç kat kalınlıktadır. Parkeye vazgeçilmez bir alternatiftir. Parkeden daha az bakım ister ve çok daha uzun ömürlüdür. Mavi, sarı ve kırmızı renk seçenekleri ile farklı farklı renk kombinasyonları oluşturmanız sağlanır.

Spor aktiviteleri için tasarlanan zeminlerde ahşap, PVC, poliüretan, kauçuk, tartan, akrilik, çim, halı vb. malzemeler kullanılabilir. Hangi malzemenin kullanılacağını belirleyen ilk kriter zemin üzerinde hangi spor dallarının yapılacağı, ikinci kriter ise spor sahasının dış mekan ya da iç mekan oluşudur.

Spor zemin çözümlerinin performansı, yapılan spor faaliyetinin kalitesini ve sporcu sağlığını doğrudan etkilemektir. Sporcu sağlığı açısından zemin ve ayakkabı etkileşimi bacakta ve ayakta oluşacak yüklerin en önemli belirleyicisidir. Bu etkileşim bağ, kiriş, kas, kemik ve kıkırdaklarda yaralanmalara neden olabilir. Spor faaliyeti yapılan zeminin esneme ve sürtünme özellikleri, yaralanmalar açısından çok önemlidir. Esneme özelliği iyi olan bir zemin kemiklere, eklemlere, kirişlere binecek yükleri, sürtünme özellikleri az olan zemin ise bağlara ve eklemlere  binecek yükleri ciddi oranda azaltır. Yumuşak zemin kronik aşırı kullanım sorunları yanında düşmeler nedeniyle meydana gelebilecek akut ezilmelere karşı da koruyucu özelliklere sahiptir. Spor yapılan zemindeki yüksek sürtünme direnci dokuların (özellikle eklemler ve bağlarının) yaralanma riskini artırır. Zeminin sürtünme katsayısı bazı aktiviteler için hızlı hareket reaksiyonu açısından da önem taşımaktadır.